اماکن دیدنی استان آذربایجان شرقی

دریاچه ائل گلی ( شاهگلی)

 از اماکن  دیدنی استان آذربایجان شرقی می توان به شاه گلی  که یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر تبریزِ که در جنوب شرق تبریز و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده اشاره کرد. این مکان در زمان آق قویونلوها ایجاد شده و در دوره صفویان گسترش یافته . عمق دریاچه شاه گلی ۱۲ متر بوده و در محوطه آن قایقرانی انجام می شه. همچنین شهربازی (لوناپارک) و مسافرخانه های متعددی در داخل این گردشگاه وجود داره. با احداث هتل ۵ ستاره و بین المللی شاه گلی در مرکز این دریاچه، این گردشگاه جنبه جهانی پیدا کرده.

آدرس: آذربایجان شرقی- تبریز ، بلوار ملکی، پارک ائل گلی

دریاچه-ائل-گلی

پل قاری

پل قاری (قاری کؤرپوسی) یا پل چراغ یکی از پل های تاریخی و مشهور شهر تبریزه. این پل در خیابان ثقهالاسلام و بر روی رودخانه میدان چایی واقع شده . این پل سرستون های کله قوچی خود و چراغ های قدیمی اش در اواخر قاجاریه ساخته شده و ارتباط بین بازار بزرگ و بخش شمالی شهر شامل ششگلان و شتربان رو برقرار می کنه و شامل هشت دهنه با قوس های مدوره. گفته می شه بانی این پل پیرزنی بوده که هزینه احداثش رو برعهده گرفته و از این رو به این معبر، پل قاری (پل پیر) می گن.

آدرس: آذربایجان شرقی – تبریز خیابان ثقهالاسلام و بر روی رودخانه میدان چایی

پل-قاری

حمام تاریخی نوبر

حمام نوبر مربوط به دوره قاجار است و در تبریز، تقاطع خیابان امام وتربیت واقع شده است . در حال حاضر این مکان بازسازی شده و به سفره خانه سنتی شهریار تبدیل شده است.

آدرس:  آذربایجان شرقی تبریز، محله نوبر

حمام-تاریخی-نوبر

مجموعه باغلارباغی

پارک سیاحتی، تفریحی باغلارباغی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهر تبریز احداث شده، یکی از ۳ پارک مهم این شهره (ائل گلی، باغلارباغی و باغ گلستان). درب های ورودی این پارک، همه روزه در ساعت ۱۶ باز می شه و در ساعت ۲۴ بسته میشه و عده زیادی از مردم در این ۸ ساعت، از این پارک استفاده می کنن. پارک باغلارباغی در مجاورت بلوار استاد شهریار و در ضلع شمالی ورودی کوی ولی عصر و جنب «پارک ولی عصر» واقع شده . مجموعه تفریحی باغلارباغی، در میان انبوهی از درختان واقع شده .

آدرس:  آذربایجان شرقی – تبریز، مجاورت بلوار استاد شهریار

مجموعه-باغلار-باغی

پارک ولیعصر

پارک ولیعصر تبریز یکی از پارکهای زیبا و متفاوت تبریزه. این پارک در ضلع شرقی تبریز و در کوی ولیعصر، کنار پارک باغلار باغی قرار داره، یکی از ویژگی های متمایز پارک ولیعصر زیبایی معماری و استفاده از حوضچه های آب و آبروها در سرتاسر پارکه. در واقع معماری پارک ولیعصر، برگرفته از معماری اصیل ایرانی با استفاده از حوض های کوچک در سرتاسر پارک و اتصال آنها به هم با استفاده از آبروهاست، که در نهایت به استخر وسط پارک متصل می شن. 

آدرس: آذربایجان شرقی – تبریز ، بلوار ولیعصر ، روبروی دادگستری

پارک-ولیعصر

غار دیبی یوخ 

این غار در روستای گل آخور در تبریز قرار گرفته و از جاذبه های طبیعیشه.

آدرس:  آذربایجان شرقی   تبریز، روستای گل آخور

کوه-صفه

دره شاهیوردی

منطقه ییلاقی شاهیوردی بستان آباد در دامنه کوه سهند و در منطقه ای با وسعت بسیار زیادی واقع شده . برای رسیدن به این منطقه راه های کمی وجود داره. یکی از این راه ها از طریق روستای چینی بلاغه که خارج از روستا راه خاکی وجود نداره و بایستی تا خود منطقه پیاده روی کرد، ولی یکی از راه های آسان برای رسیدن به این منطقه زیبا از طریق روستای قره بابا می باشد، طوری که بایستی از روستای قره بابا رد شده و به مسیر خود ادامه داد.

آدرس:  آذربایجان شرقی  تبریز ، دامنه کوه سهند

دره-شاهیوردی