اماکن دیدنی استان زنجان

موزه رختشویخانه

یکی از اماکن دیدنی استان زنجان بنای رختشویخانه یا مجموعه تاریخی رختشویخانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان قرار گرفته که در قدیم یکی از محلات پرجمعیت و البته مرکزی شهر بوده. زنان منطقه در این محل لباس می شستند و به همین دلیل به رختشویخانه معروف شده. چنین کاربری برای یک بنای عمومی در جهان مشابه نداره یا کم نظیرِ. این بنا در حال حاضر تعمیر و مرمت شده و به عنوان موزهٔ مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیره و مردم می تونن ازش بازدید کنن. شاید دلیل اصلی ساخت این بنا محافظت از زنان هنگام شستشوی لباس در ایام سرد سال بوده.

آدرس: زنجان- خیابان سعدی،کوچه فرهنگ یا کوچه رختشویخانه

موزه-رختشویخانه

عمارت ذوالفقاری

این بنا که مربوط به دوره قاجار می شه، در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان به نام محله “دالان آلتی” در ضلع شمالی سبزه میدان و مسجد جامع قرار داره. این بنا ساختمان مسکونی و اداری حکمران زنجان بوده و از مجموعه بناهای اندرونی و بیرونی و بخشهای مختلفی تشکیل یافته بود.

آدرس: زنجان – ضلع شمالی سبزه میدان، محله دالان آلتی

عمارت-ذوالفقاری

مجموعه تفریحی ائل داغی

مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوه‌زنگ زنجان یکی از مراکز تفریحی و گردشگری و اماکن دیدنی استان  زنجان به شمار می رود. مجتمع ائل داغی در شمالی‌ترین نقطه زنجان و در دامنه کوه گاوازنگ قرار داره. این مجموعه در کمترین فاصله از مرکز شهر زنجان قرار داره و راه دسترسی به تمام امکانات رفاهی رو هم داره.

آدرس:  زنجان  شمالی‌ترین نقطه زنجان، دامنه کوه گاوازنگ

مجموعه-تفریحی-ائل-داغی

رودخانه قزل اوزن

این رود از مهم ترین رودخانه های زنجانِ که از کردستان سرچشمه گرفته و از قشلاقات افشار در حومه خدابنده وارد شهرستان زنجان می شه و در مسیر طولانی خود در شهرستان زنجان، موجب ازدیاد رطوبت و کاسته شدن برودت هوا گردیده و نقش مؤثری را در رونق کشاورزی داره .

آدرس:  زنجان

رودخانه-قزل-اوزن

روستای دیزج آباد

این روستا در دو کیلومتری مرکز شهر زنجان قرار گرفته و از شمال به کوه های طارم و از جنوب به کوه های سلطانیه منتهی میشه. بیشتر اعضای روستا کشاورز هستند.

آدرس: زنجان  دیزج آباد

روستای-دیزج-آباد

پل میر بهاء الدین 

این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۴۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل تاریخی که به نام پل کهنه نیز معروف است در محور جنوبی حومه شهر بر روی زنجانروددر مسیر زنجان به کردستان ساخته شده است . این پل از نظر قدمت متعلق به اواسط دوره قاجار و به زمان حکومت ناصر الدین شاه قاجار باز می گردد ، که توسط یکی از متمکنین به نام حاج میرزا بهاء الدین زنجانی که از تجار به نام ناحیه خمسه بوده ، به سال ۱۳۱۲ هجری قمری ساخته شده است. 

آدرس:  زنجان   روی رودخانه زنجان رود

پل-میر-بهاء-الدین