اماکن دیدنی استان قزوین

درخت خونبار زرآباد الموت

یکی از اماکن دیدنی استان قزوین ، درخت خونبار زرآباد در منطقه الموت استان قزوین همه ساله در روز عاشورا عصاره ای تراوش می کنه که مانند خون سرخ رنگه آن چنان که گویی در عاشورا عزادار حسین(ع) است. این چنار در زیارت گاه امامزاده علی اصغر زرآباد قرار داره. هر سال مردم بسیاری در روز عاشورا از دور و نزدیک به امامزاده علی اصغر می رن تا هم عزاداری کنن، هم شاهد تراوش خون از این درخت باشن. بر اساس یک آزمایش انجام گرفته، ماده مترشحه از چنار ماهیت خونی نداره، بلکه صمغ ویژه ایه که بر خلاف سایر صمغ ها پس از جریان یافتن، خشک می شن.

آدرس: قزوین- الموت ، روستای زرآباد 

درخت-خونبار-زرآباد-الموت

خانه میریانزاده (خانه یزدیها، نگارخانه هنر و پایداری قزوین)

خانه میریانزاده از بناهای تاریخی دوره قاجاره و در شهر قزوین واقع شده. این بنا در سال های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شد و به عنوان موزه هنر و پایداری مورد استفاده قرار گرفته. در این موزه آثار تجسمی از جنگ ایران و عراق به نمایش گذاشته شده.

آدرس: قزوین – خیابان مولوی ، کوی صالحیه

خانه-میریانزاده

دروازه درب کوشک قزوین 

یکی از کهن ترین دروازه های شهر قزوینه که به سوی الموت، رودبار و کوشک ها و شکارگاه های شمال قزوین باز می شده و دارای یک ورودی با قوس و کلیل و نیم دایره ست.در هر طرف راهرو دو طاق نما ساخته شده که با نرمی به سوی بیرون پیش آمده و حالت آغوش گشوده رو تداعی می کنه این دروازه تنها یک نما به سوی خارج شهر داره که از تزیینات کاشی کاری و رسمی بندی برخورداره و بدنه رو به داخلش، آجری ساده ست. کاشی کاری موجود در بنا در زمان فرمانروایی عضدالملک قاجار انجام شده.

آدرس:  قزوین  – خیابان نادری ،جنب میدان میر عماد

دروازه-درب-کوشک-قزوین

حمام و موزه قجر قزوین 

حمام قجر از حمام های زیبای شهر قزوینه که بر خلاف اسمش مربوط به دوره قاجار نمی شه و خیلی قدیمی تره. این حمام در زمان حکومت صفویان، به دستور شاه عباس، توسط یکی از سردارانش که از ایل قاجار بود ساخته شده و به نام همین سردار به حمام قجر معروف شد. این حمام به مدت ۳۵۰ سال مورد استفاده بود ولی بعد از مرمتش به موزه مردم شناسی تبدیل شد

آدرس:  قزوین  – خیابان عبید زاکانی

حمام-و-موزه-قجر-قزوین

گراند هتل قزوین 

گراند هتل قزوین دومین مهمان خانه شهر قزوین و همچنین از اولین نمونه های هتل به شیوه مدرن و اروپاییه که در سال های پایانی دوره قاجاری ساخته شد. این بنا در حوالی سال های ۱۲۹۹ تا ۱۳۰۰ توسط ارباب برزوی شاپور پارسی که بعدها به مهر شاهی تغییر نام داد بنا شد. محل بنا در شرق خیابان پیغمبریه و در قسمت غربی ارگ صفویه و بنا در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده.

آدرس:  قزوین – واقع در مجموعه باغ صفوی

گراند-هتل-قزوین