اماکن دیدنی استان قم

بازار قدیم قم

این مجموعه که از جمله آثار تاریخی و دیدنی شهرستان و همچنین امکان دیدنی استان قم است، شامل دو راسته سر پوشیده با پوشش گنبدی است. سرپوشیده بودن بازار از یک سو به سنت معماری بازار باز می‌گردد و از سوی دیگر به خاطر گرمای شدید تابستان و سرمای شدید زمستان و ناشی از هوای کویری قم است.
تهویه و نور رسانی بازار از طریق دریچه‌هایی که در پوشش گنبدی آن تعبیه شده صورت می‌گیرد.

آدرس:قم- خیابان عمار یاسر

بازار-قدیم-قم

آتشکده نویس

چهارطاقی نویس از نمونه های اولیه چهارطاقی های دوره ساسانیه که در ابعادی کوچک و محلی برپا شده و تا اوایل دوره اسلامی مورد استفاده قرار گرفته. بنای این چهارطاق مکعب شکل ، از قلوه سنگ هایی ساخته شده که با ملاط گچ به هم چسبیده اند.

آدرس: قم ۱۰۰ کیلومتری قم

آتشکده-نویس

گنبد نمکی قم

در این گنبد، یک معدن نمک هم قرار گرفته، این معدن در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان قم واقع شده . این گنبد خیلی بزرگه و گسترش شمالی تا طول ۳ کیلومتر داره . سن گنبد به الیگومیوسن نسبت داده شده و لایه نمک در آن به رنگ های مختلفی مثل سفید ، کرم قهوه ای ، بنفش ، قرمز و ابری دراومده . جنس باطله روی نمک شامل مارن قرمز ، لایه های گچ و نمک مارن داره، که ظاهرا همگی خرد شدن. این گنبد حالت تقریبا مدوری داشته و نهشته های اطراف به سن میوسن رو از جا بلند کرده و از خلال آن سر بر آورده

آدرس:  قم قم بطرف شهر جعفریه، پشت مجتمع صنعتی دام شهر، راه دسترسی ۲کیلومتر قبل از دامشهر

گنبد-نمکی-قم

حرم حضرت معصومه 

آرامگاه فاطمه معصومه در میان بقعه با بلندی ۲۰/۱ و طول و عرض ۹۵/۲ در ۲۰/۱ متر قرار گرفته و با کاشی های نفیس و زرفام پوشیده شده . گرداگرد مرقد منور، دیواری به بلندی دو متر و طول و عرض تقریبی (۸۰/۴، در ، ۴۰/۴) قرار دارد که در سال ۹۵۰ بنا گردید و با کاشی معرق آراسته شده که اکنون این دیوار با ضریح مشبک از جنس نقره پوشیده شده .

آدرس:  قم

حرم-حضرت-معصومه

کاروانسرای طینوج

مجموعه فرهنگی ، تاریخی روستای طینوج واقع در بخش خلجستان استان قم که قدمت آن به دوره صفویه و قاجاریه برمی گرده، از جاذبه های تاریخی این شهره. کاروانسرای طینوج در زمان دودمان صفویه بنا شده و آن را کاروان سرای شاه عباسی هم می نامند. طینوج در فاصلهٔ ۵۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان قم و ۲۷ کیلومتری شرقی شهرستان تفرش روستایی در بخش خلجستان استان قمه.

آدرس: قم  ۵۰ کیلومتری غرب شهرستان قم ، بخش خلجستان ، روستای طینوج

کاروانسرای-طینوج