اماکن دیدنی استان لرستان

قلعه فلک الافلاک

بر فراز تپه ای مشرف به شهر خرم آباد یکی از اماکن دیدنی استان لرستان  قرار داره که در طول تاریخ حکومت ها و رویدادهای تاریخی و حکومتی زیادی دیده. قلعه فلک الافلاک که با نام های قلعه دوازده برجی، دژ شاپور خواست و قلعه خرم آباد هم شناخته می شه در دوره ساسانیان بنا شده و کاربرد حکومتی و نظامی داشته.

آدرس: لرستان- خرم آباد

قلعه-فلک-الافلاک

دریاچه کیو

دریاچه کیو نام دریاچه ای در شمال غرب شهر خرم آباده. مساحت دریاچه هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متره. این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری برخورداره و همچنین زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجره. (کیو) در لری خرم آبادی به معنی کبود رنگ و آبیه و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه ست که به رنگ آبی و نیلی دیده می شه. آب دریاچه از چشمه تامین می شه و به لحاظ ویژگی های خاص خود می تونه به عنوان یکی از مراکز جذب توریست تبدیل شه. در کنار این دریاچه امکانات تفریحی، شهربازی و چشم انداز زیبایی وجود داره.

آدرس: لرستان – شمال غربی شهر خرم آباد

دریاچه-کیو

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از مرتفع ترین آبشارهای ایران در استان لرستانه. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد (بخش پاپی) به ارتفاع ۹۵ متر وعرض تاج ۵ متره.

آدرس:  لرستان – ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم اباد

آبشار-نوژیان

پارک جنگلی شور آب

پارک جنگلی شورآب یکی از پارک‌های طبیعی اطراف شهر خرم‌آباده. این پارک طبیعی در کیلومتر ۲۵ جاده خرم‌آباد به پل‌دختر واقع شده و دارای جاده دسترسی آسفالت، آلاچیق، و دیگر امکانات رفاهی است. پارک جنگلی شورآب به دلیل وجود درختان انبوه بلوط و آب هوای معتدل هر سال در فصل بهار گردشگران بسیاری رو به خود جذب می کنه. 

آدرس:  لرستان – کیلومتر ۲۵ جاده خرم اباد به پل دختر

پارک-جنگلی-شورآب

امامزادگان دو برادران

مقبره ای در مرکز شهر خرم آباد به نام امامزادگان دوبرادران وجود داره، که در گویش محلی به آن (دو براره) می گن. این مقبره در حد وسط دو چشمه پر آب به نام های گرداب سنگی و بردینه قرار گرفته. به اعتقاد مردم خرم آباد، این قبور متعلق به نام های ابوالوفا سید علی بوده که از اعقاب امام موسی کاظم (ع) به شمار میاد. این بقعه متبرکه مرکز زیارتی و سیاحتی مردم خرم آباده.

آدرس:  لرستان – مرکز شهر خرم اباد ، خیابان هفده شهریور

امامزادگان-دوبرادران

آبشار وارک

آبشار وارک درغرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد قرار داره و یکی از زیباترین آبشارهای کشوره. فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود ۶۰ کیلومتره. سرچشمه آبشار یک صخره سنگیه و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار داره.

آدرس:  لرستان ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد

دشت-میشان

موزه مردم شناسی لرستان

موزه مردم شناسی لرستان، محلی برای آشنایی با فرهنگ کهن مردم سرزمین لرستان به عنوان مهد فرهنگ، تاریخ و تمدنه که همواره با استقبال بی نظیر گردشگران مواجه می شه. موزه مردم شناسی استان لرستان در قلعه فلک الافلاک بر پا شده. در این موزه، گوشه ای از زندگی مردم لرستان در زمانهای قدیم در معرض دید قرار گرفته تا گردشگران بیشتر با آداب و رسوم مردم استان لرستان آشنا شن. در این موزه مجموعه ای از اشیا و جلوه هایی از زندگی بومی مردم استان لرستان به نمایش گذاشته شده. 

آدرس:  لرستان خرم اباد، قلعه فلک الافلاک ، حیاط شرقی

موزه-مردم-شناسی