اماکن دیدنی استان همدان

تله کابین گنجنامه

یکی از اماکن دیدنی استان همدان تله کابین گنج نامه در انتهای دره سرسبز عباس آباد در ۵ کیلومتری شهر همدان و در مجاورت کتیبه های تاریخی و آبشار زیبای گنج نامه واقع شده است. طول خط این تله کابین ۱۶۸۰ متر و اختلاف ارتفاع آن ۸۰۰ متر است. 

این تله کابین به سمت منطقه میدان میشان؛ یکی از ارتفاعات سرسبز کوه الوند امتداد دارد.

آدرس: همدان – ۵ کیلومتری شهر همدان، بلوار کولاب

تله-کابین-گنجنامه

شهر هگمتانه

«هگمتانه» پایتخت شاهنشاهی مادها و پایتخت تابستانی ایران در زمان هخامنشیان و اشکانیان بوده است.
این شهر کهن، نخستین پایتخت ایران بوده و به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا، از معدود شهرهای باستانی جهانه که همچنان زنده و مهمه . 
یونانیان هگمتانه را اِکباتان می خواندند و هرودوت این شهر رو ساخته دیااکو دانسته و گفته که هفت دیوار داشته که هر کدوم به رنگ یکی از سیاره ها بودن .

آدرس: همدان – خیابان اکباتان

شهر-تاریخی هگمتانه

دره مرادبیک 

دره مرادبیک یکی از باصفاترین و زیباترین دره‌های استان همدان است که در جنوب شهر همدان قرار داردو روستایی به همین نام در غرب این دره در حدود ۲ کیلومتری آن دیده می‌شود که یکی از زیباترین روستاهای همدان است.این دره برخلاف سایر دره‌های الوند همچون دره گنج‌نامه که در مسیر راه‌های باستانی قرار داشته است، در منطقه بسته‌ای واقع شده که تردد در آن بسیار اندک بوده است و تنها راه ارتباطی، راه مالروی انتهای دره است که از طریق دره چشمه فرشه در فصول خشک سال با روستای پشت کوه که در یال غربی الوند قرار دارد، ارتباط می‌یابد.

آدرس:  همدان – در جنوب شهر همدان

دره-مراد-بیک

آرامگاه بو علی سینا

این آرامگاه، نماد شهر همدان و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری استان است. در شمال آرامگاه، خانه های مسکونی و در جنوب آرامگاه حیاط قرار دارد. این ساختمان۱۰ ستون دارد که از سنگ خارا تراشیده شده که هر یک از این ستون ها، نمودار گذشت یک قرن از زمان تولد بوعلی سینا تا روزگار ماو تعداد علومی است که او به آنها تسلط داشته است. این مکان در واقع خانه قدیمی دوست صمیمی اوبوده است.

آدرس:  همدان – میدان بو علی سینا

آرامگاه-بوعلی-سینا-

غار بگلیجه

چاه غار بگلیجه در استان همدان و در ۲۳ کیلومتری شرق شهر همدان و ۷ کیلومتری شمال روستایی موسوم به سرخ آباد واقع است.

این چاه غار یکی از نادرترین نمونه ​های چاه در ایران و محلی مناسب برای جلب گردش گران و بازدیدهای عملی و آموزشی است. در تمامی چاه​ها و دهلیزها هوای کافی همانند فضای بیرون غار موجود است و مشکل تنفسی وجود ندارد. در بدنه و کمرکش چاه ورودی حفره​ ها، آبشارسنگ​ها، و چکنده ​های بی نظیر و زیبا وجود دارند که هر بیننده​ای را محو زیبایی و عظمت خود می​کنند. فرود و صعود از این چاه باید با نور کافی و بسیار آهسته صورت گیرد تا زیبایی​ها از نظر دور نمانند.

آدرس:  همدان – روستای دینگله کهریز

غار-بگلیجه

دشت میشان 

میدان میشان یا دشت میشان یکی از دشت های کوهستان الونده. این میدان در مسیر اصلی صعود به قله الوند قرار داره و وسعت آن حدود یک هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۶۰۰ متره. در قدیم عشایری که دوره ییلاق خود رو در دامنه شمالی الوند می گذروندن، در میدان میشان که دارای آب های روان، چمن زار و مناظر زیبای طبیعی است، چادر می زدن. این دشت پهنه وسیعی است که کوهنوردان از آن عبور می کنند تا به پناهگاه دوم و قله الوند صعود کنند. 

آدرس:  همدان – گنج نامه، ایستگاه دوم تله کابین گنج نامه

دشت-میشان

روستای سیمین ابرو

این روستا در دهستان ابرو در نقطه ای کوهپایه ای قرار داره، دارای بافت یکپارچه سنگی و معماری پله ای، کوچه های باریک و تنگ و حمام بسیار قدیمی با خزینه ست و یکی از زیباترین نقاط گردشگری استان همدانه. بافت سنگی خانه های این روستا که به خاطر شرایط محیطی همه رو به خورشید ساخته شدن و معماری خاصش واقعاً ارزش دیدن داره.

آدرس:  همدان – ۱۶ کیلومتری جنوب شرقی همدان

روستای-سیمین-ابرو