هاچبک های اتوماتیک یا سدان اتوماتیک؟کدامیک محبوب ترند؟

امروزه سلیقه ی بازار به سوی خودروهای اتوماتیک سوق پیدا کرده است و با قیمت های نسبتا مناسبی در بازار موجود می باشند.در رده ی قیمتی ۵۰-۶۰ میلیون گزینه های بسیاری موجود می باشند و افراد می توانند بین سدان ها و هاچبک های اتوماتیک یکی را انتخاب نمایند که البته در این بازه ی قیمتی هاچبک ها شلوغ ترین و محبوب ترین خودروها را دارد. همچنین سدان ها نیز به مراتب از خریدو فروش خوبی برخوردار هستند اما در پله ی پایین تر بعد از هاچبک ها قرار می گیرند.

در میان خودروهای هاچبک در بازار خودروی فرانسوی رنو ساندرو توانسته از جایگاه خوبی برخوردار شود و در میان چینی های موجود خانواده برلیانس نیز بین مردم جا افتاده است. رنو ساندرو در دو مدل معمولی و استپ وی در بازار موجود است که هر دوی آنها در دو نسخه دستی و اتوماتیک نیز موجود می باشند. نسخه اتوماتیک ساندروی معمولی حدود ۵۴ میلیون تومان و نسخه ی اتوماتیک استپ وی با قیمت ۶۴ میلیون تومان در بازار موجود است. ساندرو به دلیل کیفیت بالایی که دارد توانسته است در ارزیابی ماهانه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، بالاترین رتبه را از آن خود کند. همچنین خدمات پس از فروش مناسب، از دیگر گزینه های موثر در فروش این خودرو به حساب می آید.

گزینه ی دیگری از هاچبک های اتوماتیک که رقابت نزدیکی با ساندرو دارد محصول دیگری از پارس خودرو است. برلیانس H320 که به تازگی نسخه کراس آن نیز به بازار معرفی شده ، وضعیت مشابهی با ساندرو دارد با این تفاوت که این خودرو فقط با گیربکس اتوماتیک عرضه شده است.از لحاظ خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی هنوز مشکلاتی دیده می شود که باعث شده قیمت قطعات آن در بازار زیاد باشد.

پژو i207 خودرویی است که با دو نسخه دنده ی دستی و اتوماتیک به بازار عرضه شده است که از همان ابتدای تولید مجدد توانست در بالاترین کیفیت قرار گیرد و به فروش خوبی نیز برسد.

دراین میان یکی از هاچبک های اتوماتیک چینی که از لحاظ کیفی در رده ی پایین تری از خودروهای بالاست، H30 کراس که از موتور ۲۰۶ با گیربکس مشابه گیربکس اتوماتیک ۲۰۶  بهره می برد. این خودرو علی رغم ظاهر ساده و نه چندان جذاب توانست در مدت زمان کوتاهی به فروش خوبی برسد.

برلیانس-H320
207i
H30-کراس

از آنجا که تنوع در این میان سدان های اتوماتیک با قیمت ۵۰-۶۵ میلیون تومان از گستره ی کمتری برخوردار است.متقاضیان در این رده ی قیمتی با گزینه های اندکی روبه رو هستند که مهم ترین آن ها جکJ5 اتوماتیک می باشد. جک J5 که در نسخه ی دنده ی دستی و اتوماتیک در بازار موجود است با وجود خدمات پس از فروش کرمان موتور توانسته استقبال خریداران را به همراه داشته باشد. یکی دیگر از گزینه های موجود در بازار ام وی ام ۵۵۰ است که همانند جک J5 در دو نسخه دستی و اتوماتیک به بازار عرضه شده است و با قیمتی نزدیک به ۶۴ میلیون تومان می توان آن را خریداری کرد.

اما یک دیگر از گزینه های تازه وارد به بخش سدان های اتوماتیک، تندر پلاس اتومات است که به تازگی به بازار کشور راه پیدا کرده است. این خودرو در واقع نسخه فیس لیفت تندر ۹۰ بود که توسط گره ایران خودرو تولید می شد. تندر پلاس با توجه به کیفیت قابل قبول و ظاهر بهبود یافته توانست در مدت کوتاهی به جایگاه خوبی در بازار برسد.

mvm-550
پارس-تندر
جک-J5