تیگو۵ بخریم یا نه؟ بررسی محاسن و معایب چری تیگو ۵

در حال حاضر چری تیگو۵ لوکس ترین خودروی برند چری به حساب می آید. امروز قصد داریم به بررسی اجمالی محاسن و معایب آن بپردازیم.

مشخصات فنی

تیگو۵ دارای پیشرانه ۲ لیتری (حجم دقیق: ۱۹۷۱سی سی) میباشد که توانایی تولید ۱۳۶ اسب بخار قدرت و ۱۸۲ نیوتون بر متر گشتاور می باشد. گیربکس موجود در مدل پایه این خودرو ۵ سرعته دستی و در مدل های بالاتر مجهز به گیربکس CVT می باشد. شتاب صفر تا صد تیگو۵، ۱۳ ثانیه است و حداکثر سرعت آن ۱۶۵ کیلومتر بر ساعت می باشد.

با توجه به مشخصات فنی ذکر شده، اولین ایرادی که می توان از این خودرو گرفت مشخصات فنی آن در مقایسه با دیگر خودروهای هم کلاسش می باشد که به عنوان مثال شتاب گیری ضعیف و پیشرانه ی آن جزء معایبش می باشد.دومین ایراد تیگو۵ موتور و گیربکس نا هماهنگ آن می باشد که در مسافرت های طولانی بدون شک دردسرساز خواهد شد.

نمای ظاهری و نمای داخلی

طراحی ظاهری تیگو۵  تا حدودی راضی کننده و مناسب می باشد. مهندسان چینی چری طراحی بدنه تیگو۵ را مشابه خودروهای ژاپنی ساخته اند. اما اگر بخواهیم واقع بینانه صحبت کنیم طراحی ظاهری تیگو۵ دارای ضعف و اندکی قدیمی می باشد.هرچند نمی توان این خودرو را زشت تلقی کرد اما ظاهر آن زیاد جذب کننده و دل فریب نمی باشد و در مقایسه با جک s5 در سطح پایین تری قرار دارد. متریال استفاده شده در نمای داخلی تیگو۵، از کیفیت بالا و مرغوبی برخوردار است و طراحی فضای کابین همچون جای گیری مناسب نمایشگر، چیدمان دکمه ها کاملا جدید و بر اساس مد روز می باشد  به خصوص که صندلی های چرمی باعث شده این خودرو لوکس تر جلوه نماید و همچنین راننده پشت فرمان دید خوبی نیز دارد اما ایرادی که می توان به آن گرفت فضای کم برای سرنشینان  قسمت عقب می باشد طوری که افراد در مسافرت های طولانی دچار خستگی می شوند که باعث نارضایتی آن ها شده است.

تجهیزات و امکانات رفاهی

تیگو۵ نسبت به قیمتی که دارد از امکانات نسبتا خوبی برخوردار است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود: سانروف برقی، سیستم تهویه مطبوع، کروزکنترل، سنسور پارک،صندلی های چرمی، نمایشگر ۷ اینچی . ایرادی که اینجا وارد می شود حذف برخی آپشن ها می باشد که شاید به دلیل کاهش قیمت نهایی این خودرو صورت گرفته همچون: گرمکن و سردکن صندلی، آینه های تاشونده برقی، نشانگر باد لاستیک ها TPMS

نقطه قوت و یکی دیگر از محاسن چری تیگو۵ ایمنی بالا با وجود ایربگ ها و سیستم های ترمز و پایداری البته در نسخه فول آپشن آن می باشد که توانسته ۵ ستاره ایمنی را از سازمان ایمنی NCAP دریافت کند.

قیمت بالا

در نسخه ی پایه تیگو۵ با توجه به امکانات و آپشن های موجود و البته گیربکس دستی آن، قیمتی نزدیک به ۸۰ میلیون تومان دارد که نسبتا بالا می باشد. همچنین در نسخه ی فول آپشن با قیمت نزدیک به ۹۵ میلیون تومان می توان برای خرید به گزینه هایی دیگری همچون سانگ یانگ تیوولی یا جک s5 رجوع کرد که با توجه به آمار فروششان در چند سال اخیر می توان برتری آن ها را اثبات نمود.

مشخصاتچری تیگو ۵جک s5هایما s7
حداکثر توان خروجی (اسب بخار)139174148
حجم موتور (سی سی)197119972000
گشتاور (نیوتن متر)182235180
حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت)165180165
شتاب صفر تا صد (ثانیه)1310.513
وزن (کیلوگرم)153713901545