اصول افزایش طول عمر رنگ خودرو

مواردی که طول عمر رنگ خودرویتان را کاهش می دهد

مواردی که طول عمر رنگ خودرویتان را کاهش می دهد

خطراتی که باعث می شود به رنگ خودروی شما آسیب برسد بسیار است از فضولات حیوانی گرفته تا حتی چادر پلاستیکی که به منظور محافظت از خودرو روی آن می کشید. تمامی آن ها می توانند تاثیر منفی بر روی رنگ خودروی شما بگذارند.اما از همه مهمتر نور خورشید است که بیشترین اثر منفی را روی خودروها می گذارد.بدین صورت که اگر قرار باشد رنگ خودرو مثلا ۵۰ سال دوام داشته باشد با تابش مسقیم نور خورشید این سن تا ۲۰ سال کاهش می یابد. البته تهدیدهایی که  برای رنگ خودرو وجود دارد که فقط شامل نور خورشید نمی باشد و شامل خطراتی همچون باران های اسیدی، فضولات پرندگان و شیره بعضی از درختان که مواد اسیدی دارند. برای حفظ رنگ خودروی خود از آسیب های ناشی از تابش نور مستقیم خورشید در تابستان، تا جایی که می توانید خودرو را در سایه نگه دارید.

این کار علاوه بر اینکه رنگ خودرویتان را حفظ میکند از بیش از حد گرم شدن قطعات پلاستیکی داخل خودرو نیز جلوگیری می کند، قطعات پلاستیکی در اثر گرمای بیش از حد گازهای سمی از خود ساطع می کند که برای افراد زیان آور می باشد.

 متداول ترین روش برای حفاظت از رنگ خودرو استفاده از چادر می باشد اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چادری مناسب نیست زیرا بعضی از چادرهای موجود در بازار بیشتر باعث صدمه رساندن به رنگ خودرو می شوند ، به دلیل اینکه این گونه چادرها می باشند و زمانی که آن ها را بر روی خودر می کشید خط های زیادی بر روی خودوریتان می اندازد. مشکل دیگری که با استفاده از چادرهای پلاستیکی بوجود می آید این است که با تابش نور خورشید و گرم شدن بر اثر گرما، گازهای شیمیایی از خود متصاعد می کنند که این خود باعث از بین رفتن رنگ خودرو می شود، به همین دلیل پیشنهاد می شود که از چادرهای دولایه ای استفاده نمایید که لایه ی میانی آنها پنبه ای باشد.

هنگام تمیز کردن خودرو بهتر است از دستمال خشک استفاده نکنید زیرا استفاده از دستمال خشک زمانی که گرد و غبار بسیاری روی خودرو باشد مشابه سمباده کشیدن روی رنگ خودرو می باشد و باعث می شود که ضخامت رنگ خودرو به میزان قابل توجهی کاهش یابد، پس بهتر است هنگام تمیز کردن از دستمال یا ابر خیس و نم دار استفاده نمایید. همچنین اگر فضله کبوتر مدتی روی بدنه خودرو بماند، بعد از تمیز کردن آن از روی بدنه تفاوت رنگ آن قسمت را با سایر نقاط مشاهده خواهید کرد. کارواش هم خود می تواند تهدیدی برای عمر رنگ بدنه باشد به این دلیل که در کارواش از حجم زیادی از مواد شوینده استفاده می شود که می تواند باعث آسیب رساندن به رنگ خودرو شود.

جالب است بدانید ضخامت رنگ در خودروهای مختلف بین ۸۰ تا ۳۰۰ میکرون (یک دهم میلی متر) است که در مدل های مختلف متفاوت است. برای مثال ضخامت رنگ پراید ۱۰۰ میکرون است، درحالی که ضخامت رنگ خودرویی مانند پورشه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرون است. در مجموع صدماتی که بر روی رنگ خودرو وارد می شود برای رنگ های متالیک بسیار کم اثرتر از رنگ های معمولی می باشد، زیرا رنگ های متالیک لایه ای از کیلر دارند که مانع آسیب رسیدن به رنگ خودرو می شود.