استفاده درست از کولر خودرو

سیستم تهویه خودرو علاوه بر بخاری و کولر دارای حالت دیگری به نام پنکه می باشد و آن زمانی است که هوا از بیرون بدون دخالت بخاری یا کولر وارد اتاق شود.

اساسا این حالت زمانی شکل می گیرد که نه هوا سرد است و نه بسیا گرم و برای خارج شدن از خفگی تنها به تهویه نیاز دارد.
مزیت بهره بردن از سیستم تهویه و کولر این است که مانع باز شدن پنجره ها می شود و این خود نیز با کاهش آیرودینامیکی بدنه باعث کاهش مصرف سوخت در سرعت های بالا در جاده ها می شود.
به خاطر بسپارید که سیستم تهویه را زمانی که خودرو بسیار گرم است بلافاصله پس از وارد سدن به خودرو روشن نکنید.
ابتدا بعد از وارد شدن در خورو پنجره ها را برای ورود هوا به داخل ماشین پایین کشیده و بعد از گذشت چند دقیقه سیستم مطبوع خودرو را روشن کنید.
کولر را زمان روشن شدن خودرو بهتر است که دور موتور پایین باشد و از روشن کردن کولر در سرعت ها و دور موتورهای بالا به منظور جلوگیری از صدمه رسیدن به کلاچ کمپرسور خودداری کنید.
مراقبت از کولر
برای استفاده ی مناسب و بدون دردسر بایستی کولر هوا و فیلتر ان را چک کنید و اگر برای مدت طولانی این کار را انجام نداده اید توصیه می شود از کولر استفاده نکنید چرا که باعث بروز حساسیت و سرماخوردگی می شود.
کولر خودرو مکانی مرطوب برای جایگاه مناسب برای رشد انواع قارچ ها و میکروب هاست و تمیز کردن آن نباید فراموش شود
با گرم تر شدن هوا استفاده از کولر خصوصا بری کودکان ضروری است .برای استفاده از کولر در تونال ها فقط در شرایطی مناسب است که هوا از بیرون امکان ورود نداشته باشد چون در تونل ها دود و ذرات معلق محبوس شه اند و در صورتی که تهویه روی گردش داخلی نباشد آن را ه داخل می کشاند.
در فضای شهر و بیشتر در ترافیک ها روشن کردن خودرو در حالت ورود هوا از بیرون باعث ورود ذرات و دود به داخل خودور می شود بنابراین زمان توقف یا سرعت پایین کولر در صورت مناسب بودن دما آ را خاموش کنید و یا حداقل در حالت گردش داخلی قرار دهید.
از نظر بسیاری افراد خاموش کردن کولر باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود اما در اصل این طور نیست،تنها زمانی که خودرو متوقف است یا سرعت پایینی دارد مصرف بنزین افزایش می یابد در مقابل استفاده از از آن در هنگاام رانندگی با سرعت باا در بزرگراه ها بنزین کمتری مصرف می کند، اگر به جای آن پنجره های خودرو پایین باشد به علت بهم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو مصرف سوخت بیشتر می شود.
شاید برایتان این مسئله پیش آمده که با روشن کردن کولر بوی نامطبوعی در هوا پخش شود که دلیل آن می تواند نداشتن فیلتر یا کثیف بودن آن باشد.