خودروهای هیبریدی از تولد تا کنون

شاید برخی گمان کنند که به تازگی خودروهای هیبریدی پا به عرصه بشریت گذارده اند اما با تحقیق وبررسی در گذار تاریخ درمی یابیم که زمان تولد این نوع فناوری به قرن ۱۸ برمیگردد.

در سال ۱۸۹۸ شخصی به نام فردیناند پورشه، خودرویی را طراحی کرد که دارای یک موتور درونسوز و چهار موتور الکتریکی بود که هدفش قطع کردن صداهای موتورهای پر سروصدای بنزینی بود.
اولین خودروی دوگانه سوز دنیا که انرژی لازم را برای حرکت از یک باتری و گاز تامین می کرد.
اگر چه استقبالی از این نوع خودرو به عمل نیامد و تا بیش از صد سال به فراموشی سپرده شد اما این تکنولوژی الگویی برای ماشین های هیبریدی کنونی گردید.

در لغت هیبرید به معنای مرکب است و در اصطلاح خودرو به معنای به کاربردن همزمان از بیش از یک منبع تامین انرژی در خودرو است.که به صورت اولویت ذخیره انرژی با داشتن قابلیت شارژ کردن است .شبیه باتری و خازن.
و اینکه برای تولید انرژی از یک سوخت فسیلی مانند پیل سوختی می گردد.

امروزه تولید خودروهای هیبریدی در حال افزایش است که مهمترین دلیل آن حفظ محیط زیست و بهره گیری از انرژی پاک است. این نوع خودروها به دلیل کاهش گازهای خروجی هم مصرف سوخت و هم میزان آلایندگی را کاهش میدهد.
جالب تر اینکه نسبت به خودروهای با موتور درونسوز سرعت بیشتر و ومسافت بالاتری را طی کنند و مانند خودروهای برقی نیازی به اتصال به برق ندارند.
در اواخر دهه ۹۰ میلادی شرکت کارخانه سازی تویوتا با تلاش های بسیار موفق به دست یافتن به این تکنولوژی گردید.تویوتا پریوس به عنوان طلایه دار استفاده از این نوع تکنولوزی که بسیار هم پرطرفدار گردید در سراسر دنیا شناخته می شود.

خودروی هیبریدی