پیشرفت هیوندای به روایت متن و تصویر

شرکت هیوندای موتورز به عنوان خوشه خودروسازی هیوندای در سال ۱۹۶۷ توسط چونگ جو یونگ با اولین خودروی خود که در واقع مونتاژ فورد کورتینا بود آغاز به کار کرد و با مهندسین بریتیش لیلاند . طراحان ایتال دیزاین و تامین قطعات میتسوبیشی موتورز در مسیر رشد قدم برداشت و در سال ۱۹۷۵ اولین خودروی مستقل خود به نام پونی را ساخت.
پونی موفقیت و اعتماد به نفس بزرگی برای هیوندای به ارمغان آورد و به مقام اولین و پرفروش ترین خودروی کره را کسب کرد و به اکوادور هم صادر شد.
در سال ۱۹۹۸با فشار دولت کره ی جنوبی شاخه ی خودروسازی شرکت هیوندا تفکیک شد و مدیریت آن به چونگ مونگ کو پسر چونگ جو یانگ سپرده شد.
مونگ کو با تمرکز بیشتری به خودرو سازی پرداخت تا جایی که قطب چهارم خودروسازی دنیا و لقب سریعترین رشد را در بین برند های خودرویی را از آن خود کرد.

در سال ۱۹۷۷ بحران مالی آسیا موجب ورشکستگی کیا شد و هیوندای با استفاده از این فرصت کیا را خریداری کرد و این ۲ شرکت با هم ادغام شدند.
بعد از جدا شدن هیوندای موتور از هیوندا با سیاست گذاری های صحیح و تمرکز بیشتر زمینه های رشد برای این شرکت افزایش یافت
چانگ پس از تحویل شرکت، در سال‌های نخست، مدیریت را از نو سازماندهی کرد، کنترل کیفی را ارتقا بخشید و سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیق و توسعه را افزایش داد.
شرکت هیوندای موتور هم‌اکنون دارای ۷ مرکز تحقیق و توسعه برای بازارهای بین‌المللی خود می‌باشد، که ۳ مرکز آن در کره جنوبی، یک مرکز در آلمان، یک مرکز در ژاپن و یک مرکز نیز در کشور هند مستقر می‌باشد. ولی بزرگترین مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. فعالیت‌های این مرکز تحقیق و توسعه، تنها بر تولیدات هیوندای موتور، در بازار ایالات متحده آمریکا متمرکز می‌باشد.
تا دهه ی ۱۹۹۰ خودروهای هیوندا ضعف هایی در کیفیت ساخت و کم توجهی به جزئیات داشتند ولی به علت قیمت پایین توانسته بودند به بازارهای جهانی راه پیدا کنند ولی با اقدامات چانگ روز به روز به کیفیت محصولات افزوده شد و با استفاده از تکنولوژی های جدید توانست کیفیت قابل توجهی به دست آورد.در سال ۲۰۰۴ شرکت هیوندای موتور مقام دوم ” کیفیت اولیه” را از آن خود ساخت. در این سال تعداد صادرات این شرکت از مرز ۱ میلیون دستگاه گذشت.
هیوندا با مدل جنسیس وارد عرصه خودروهای لوکس شد و امروز با برند جداگانه جنسیس به گود رقابت وارد شده است.
جالب است بدانید هیوندای توسان در سال ۲۰۱۶ افزایش فروش ۲۰۲٫۴٪ را داشته است !!
داستان پیشرفت این شرکتها مثل هیوندای یا سامسونگ که از تاسیس آنها سال های زیادی هم نمیگذرد و به قول خودمان اصالت ندارند !! بسیار قابل توجه است و بطور قطع در کشور ما با توجه به امکانات اولیه و بازار بکر امکان پذیر است.
به امید روزی که شاهد رشد روز افزون صنعت خودروسازی کشورمان باشیم.