تفاوت لکسوس RX و NX در چیست؟!

راکورو و ناتسوکی ۲ تن از سامورایی های هستند که به ایران آمده تا در کارزار قد بلندها با شکست رقیبان جایی برای خود باز کنند. در این مقاله به تفاوت لکسوس RX و NX خواهیم پرداخت:
ناتسوکی یا همان nx  در ۲ تیپ توربو با موتور ۲ لیتری و هایبرید با موتور ۲٫۵ لیتری عرضه شد و از همان ابتدا مورد استقبال عموم قرار گرفت. حال چندی است که راکورو برادر بزرگتر نیز با نام RX پا به میدان گذاشته تا عرصه را به رقیبان هرچه تنگ تر کند. RX با مدل ۲۰۰ عرضه میگردد که مجهز به همان موتور ۲ لیتری توربو با ۲۳۸ اسب بخار میباشد.
هر دو خودرو چهره های تهاجمی و خشن ، خطوط متقاطع و شکسته و کیفیت مثال زدنی دارند و از تقریبا از هر زاویه ای به آنها مینگرید خطوط شکسته به شکل حرف L دیده میشود و هنر طراحی لکسوس را به نمایش میگذارد.

لکسوس RX
لکسوس RX

لکسوس RX  با چهره کشیده تر و پخته تر و با توجه به ابعاد که طول و عرض و ارتفاع بیشتری دارد به راستی مقام برادر بزرگتر را به نمایش میگذارد و در کلاس SUV های لوکس بزرگ قرار میگیرد.
در نمای جلوی این خودرو جلو پنجره بزرگتر برای حس آمیزی بیشتر قرار گرفته و خطوط شکسته نمای جانبی تا انتهای خودرو انتقال یافته اند از دیگر جذابیت های ظاهری ستون سوم است که مختص RX  است میباشد که حالت شناوری به سقف این خودرو بخشیده.تمامی خطوط شکسته گویا در نهایت به صندوق ختم میشوند.

لکسوس-nx
لکسوس NX

از آن سو لکسوس NX با چهره ی شیطنت آمیزش یک کراس اوور جمع و جور با چاشنی لوکس و اسپرت است و طراحی شلوغ اما پر معنای آن جلوه و شکوه خاصی دارد.هر دو خودرو در نمای داخلی خیره کننده و ارگونومیک هستند و جوری طراحی شده اند که هیچ چیزی از دستان شما دور نباشد.در مدل F-SPORT  دوخت قرمز رنگ و پدال های آلومینیومی قرار داده شده تا حال و هوای اسپرت را به درون کالبد خودرو ببخشند.

شماری از تجهیزات و امکانات بصورت پایه و سفارشی در ۲ خودرو موجود است که ممکن است خیلی از آنها هیچ گاه به کار نیایند.

موتور ۲ لیتری برای این خودرو ها چندان قابل توجه به نظر نمی آید ولی با وجود تکنولوژی توربو، وجود ۲ انژکتور برای هر سیلندر در کنار تزریق مستقیم سوخت به برایند قدرت ۲۳۸ اسب بخار رسیده و شتاب ۶ ثانیه ای و سرعت معقول و منطقی را در کنار مصرف سوخت مناسب فراهم می آورد.

  lexus RXlexus NX
ابعاد(میلی متر)4890 / 1895 / 16904633 / 1869 / 1646
فاصله بین دو محور (میلی متر)27902659
وزن (کیلوگرم) 1890 الی 19951824
پیشرانه4 سیلندر خطی 1998 سی‌سی توربو 4 سیلندر خطی 1998 سی‌سی توربو
حداکثر قدرت (اسب بخار)238235
گشتاور(نیوتون متر)350350
جعبه دندهشش سرعته خودکار تیپ‌ترونیکشش سرعته خودکار تیپ‌ترونیک
نحوه انتقال نیروچهار چرخ محرک (AWD)چهار چرخ محرک (AWD)

سامانه مدیریت کنترل پویای خودرو (VDIM) – ترمز ضد قفل (ABS) – توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD) – کمکیِ ترمز (BAS) – کنترل پایداری خودرو (VSC) – کنترل لغزش خودرو (TRC) – ورود بدون کلید – استارت دکمه‌ای – سه حالت رانندگی Normal، Sport و Eco – کمکی شروع به حرکت در سربالایی (HAC) 

حسگر پارک عقب و جلو – دوربین دید عقب – برف‌پاک‌کن دارای زمان‌سنج – شیشه‌های برقی – سانروف – آینه‌های جانبی تمام برقی – چراغ روشنایی در روز – چراغ جلو خودکار

راهنمای آینه‌های جانبی مجهز به حافظه یکپارچه با فرمان و صندلی راننده –  تنظیم خودکار زاویه آینه‌ها برای دید بهتر هنگام حرکت به عقب –  چراغ‌های جلو با تطبیق خودکار شدت نور و شیشه‌شوی –  حسگر باران –  سقف پانوراما –  درب صندوق عقب برقی و هوشمند

تودوزی چرمی اتاق – تنظیم برقی صندلی‌های ردیف جلو در ۱۲ حالت مختلف  – حافظه صندلی سرنشین جلو  –  تهویه صندلی‌های ردیف جلو  –  کلیدهای کنترل سیستم صوتی و نمایشگر کنسول روی فرمان  –  حافظه یکپارچه فرمان با آینه‌های جانبی و صندلی راننده  – پدال‌های تعویض دنده پشت فرمان – هدآپ دیسپلی