رقابت بین دو فرانسوی “رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸”

نمای خارجی

طراحی رنو تلیسمان با وجود خطوط روی کاپوت و جلو پنجره ای  کروم ،کاپوت عریض و رینگ چرخ ها  به یک خودروی بی نظیر و قدرتمند مبدل شده است. کاپوت برجسته و جلو پنجره‌ی کشیده در کنار چراغ‌های بزرگ به ۵۰۸ در بخش جلویی خود ظاهری لوکس و قدرتمند داده است . می توان گفت طراحی بدنه ی پژو ۵۰۸ یکی از بهترین ها در این کلاس خودرویی میباشد.

 نمای داخلی

 فضای داخل کابین رنو تلیسمان  با وجود داشبورد جدید ، لوکس به نظر می رسد و در نگاه اول بسیار جذب کننده می باشد. کیفیت مواد به کار رفته داخل کابین تلیسمان مرغوب و به مراتب از بعضی از رقبا بهتر می باشد.در بعضی از قسمت های کابین پلاستیک سخت به کار رفته، اما در بیشتر نقاط کابین از روکش چرمی استفاده شده است که در مجموع این سدان اروپایی با فضای لوکس  لذت سواری برای سرنشینان را دو چندان کرده است. در پژو ۵۰۸ نیز سعی شده با تمام ادوات و تجهیزات به کار رفته فضای لوکسی را برای سرنشینان فراهم کند. پژو ۵۰۸ با طراحی جذاب  و خیره کننده و کیفیت مواد به کار رفته و نحوه مونتاژ قطعات در حد بسیار خوبی ارزیابی شده است . در فضای داخل کابین بسیار آرام و به دور از هیجان می باشد که نسبت به رقبا می توان گفت در سطح پایین تری می باشد و شاید رقبایی همچون رنو تلیسمان یک سر و گردن بالاتر از ۵۰۸ باشد.

مشخصات فنی

رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ هر دو به پیشرانه ی ۱٫۶ لیتری توربو مجهز می باشد با این تفاوت که رنو تلیسمان توانایی تولید ۱۹۰ اسب بخار قدرت و گشتاور ۲۶۰ نیوتون بر متر را دارد و در مقابل  پژو ۵۰۸، دارای ۱۶۵ اسب بخار قدرت و گشتاور ۲۴۰ نیوتون بر متر می باشد.سیستم انتقال قدرت پژو ۵۰۸ ، گیربکس اتوماتیک شش سرعته می باشد که یکی از معتبرترین قطعه سازان ژاپنی طراحی آن را انجام داده است.رنو تلیسمان نیز از گیربکس ۷ سرعته ی دو کلاچه بهره می برد که سرعت تعویض دنده ها در آن بسیار بالا می باشد.

امکانات و تجهیزات

پژو ۵۰۸ و رنو تلیسمان همچون سدان های لوکس دنیا مجهز به آپشن ها و تجهیزات بسیاری می باشد  و نیاز کاربران را تا حد قابل توجهی برطرف می کنند، که از جمله آن ها در  ۵۰۸ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فرمان الکتروهیدرولیک با قدرت متغییر برقی، سیستم تهویه مطبوع، مانیتور ۷ اینچی لمسی، بلوتوث، شیششه های جلو وعقب برقی، سانروف برقی، آینه های تاشوی برقی، گرمکن های صندلی، سنسور پارک جلو وعقب، رادار هشدار دهنده ی نقاط کور، هداپ، کروز کنترل، سیستم هشدار هوشمند و …..

امکانات و تجهیزات رفاهی به کار رفته در رنو تلیسمان :

سامانه ورود بدون کلید، سنسورهای پارک جلو وعقب، کروزکنترل، سیستم هشدار نقاط کور، سقف پانومراما، سیستم تهویه مطبوع، ماساژور، صندلی های چرم، صفحه نمایشگر ۸٫۷ اینچی به همراه ۱۳ بلندگو و ….

در مقایسه امکانات رفاهی، رنو تلیسمان از امکانات لوکس تری برخوردار می باشد و برنده ی این مقایسه خواهد بود.

تجربه رانندگی

سواری لذت بخش و عملکرد بالا در رنو تلیسمان باعث شده که افراد در سفرهای طولانی به هیچ عنوان احساس خستگی و آشفتگی نکنند. دید مناسب،عملکرد صحیح و قابل قبول گیربکس، شتاب گیری خوب با ترمزهای قابل اعتماد از جمله نقاط قوت این خودرو می باشد.در پژو ۵۰۸ با توجه به اینکه از سیستم تعلیق متفاوتی بهره می برد شاید کمی رانندگی خشک تری احساس شود اما این به معنی نیست که سواری آرامی ندارد.سیستم فرمان قابل قبولی که در ۵۰۸ به کار رفته باعث شده در شرایط مختلف در جاده عملکرد بالا و خوبی  داشته باشد.

معیار بررسیرنو تلیسمانپژو 508
حجم موتور1.61.6
قدرت( اسب بخار)190165
گشتاور(نیوتون بر متر)260240
شتاب (0-100)7.78.8
تعداد ستاره ایمنی55
تعدادحالت رانندگی5 حالت3 جالت
گیربکس7 سرعته اتوماتیک6 سرعته اتوماتیک
قیمت شرکتی189/500/000179/000/000