ساینا اتوماتیک با قیمت ۳۰ میلیون تومان

در نمایشگاه خودروی شیراز  از ارزان قیمت ترین خودروی اتوماتیک بازار رونمایی شد.ساینا اتوماتیک در نخستین روزهای نمایشگاه خودروی شیراز توانست توجه عده ی زیادی را به خود جلب نماید.اینک قصد داریم به بررسی مختصری از خودرو بپردازیم.

در نگاه اول نباید فکر کرد که این خودرو نسبت به مدل دنده ای تفاوت چندانی داشته باشد، بلکه این خودرو همان ساینا EX است که تنها در بخش کابین تغییراتی روی آن انجام شده و باز هم این تغییرات در همه ی جای کابین مشاهده نمی شود و تنها به بخش جلوی کابین محدود شده است. وقتی به کابین ساینا اتوماتیک نگاه می کنید، اولین تفاوت را در غربیلک  فرمان خودرو می بینید. نه تنها سیستم فرمان ساینا از حالت هیدرولیک به کمکی برقی تبدیل شده است، بلکه ظاهر غربیلک آن هم کاملا فرق کرده است و به روزتر به نظر می رسد. روی فرمان ساینا اتوماتیک دکمه های تنظیم سیستم بلوتوث و سیستم صوتی نیز وجود دارد. همچنین در بخش سمت راست فرمان دکمه های کروز کنترل در کنار دکمه بلوتوث قرار دارد.

از سوی دیگر وقتی به داشبورد خودرو نگاه می کنید، سیستم صوتی ساینا، عوض و مانیتور روی آن اضافه شده است. این نمایشگر قابلیت پخش DVD را دارد و می توان از آن به عنوان یک مسیریاب استفاده نمود. همچنین نمای دوربین عقب خودرو روی این نمایشگر نشان داده می شود. این سیستم صوتی و تصویری امکانات اتصال AUX و USB را دارد. پایین تر از سیستم صوتی بخش تنظیمات سیستم تهویه وجود دارد. باید اشاره کرد که این سیستم تهویه، دیجیتال بوده و قابلیت اتوماتیک برای آن در نظر گرفته نشده است. در میان صندلی های خودرو هم گیربکس اتوماتیک بلژیکی نصب شده است. دسته دنده این خودرو نشان می دهد که قابلیت تیپ ترونیک،اسپرت و حالت برفی برای ساینا اتوماتیک وجود دارد.موتور ساینا اتوماتیک مانند نسخه ی دنده ای است و ۱٫۵ لیتر حجم دارد. این موتور چهار سیلندر ۸ سوپاپ ۸۷ اسب بخار و ۱۲۸ نیوتون متر گشتاور را به به گیربکس CVT کمپانی پانچ می رساند تا آن نیرو را به چرخ های جلوی خودرو منتقل کند. هنوز از این خودروی اتوماتیک تست و بررسی به عمل نیامده است تا بتوان در خصوص کیفیت عملکرد آن تصمیم گرفت. ولی مسئله ای که در نسخه ای آزمایشی ساینا اتوماتیک مشهود بود، کیفیت مشابه آن با با نسخه های دنده ای موجود در بازار است . ساینا دنده ای قیمتی حدود ۲۸ میلیون داردو تنها یک ستاره کیفی را به خود اختصاص داده است. اگر قرار باشد که ساینا اتوماتیک با قیمتی حدود ۳۳ میلیون تومان هم یک ستاره کیفی را از مرکز ISQI دریافت کند، شاید بهتر باشد که تیم مهندسی سایپا کمی بیشتر روی ارزان ترین اتوماتیک بازار کار کند تا یک خودروی کم دردسر را به دست مشتریان برسانند.