دلیل صدای تق تق موتور چیست؟

دلیل صدای تق تق موتور

چناچه موتور خودروی شما صدای تق تق می دهد حتما مشکلی بوجود آمده است. از عللی که می توان به آن اشاره کرد اکتان اشتباه  سوخت، جمع شدن رسوبات کربن و شمع نا مناسب می باشد.

موتور احتراقی باید به نرمی روشن و خاموش شود که ممکن است گاهی اوقات موتور خودرو صدایی تولید کند که با حالت عادی آن متفاوت باشد.معمولی ترین صدایی که ممکن است بوجود آید همین صدای تق تق موتور می باشد که در ادامه علل گوناگون و راه حل های رفع آن را ذکر می کنیم.

بعضی از دلایل ایجاد این صدا به راحت قابل حل می باشند و در مقابل نیز بعضی دیگر به مشکلات بزرگتری تبدیل می شوند.هنگامی که مخلوط هوا و سوخت اشتباه باشد و عمل احتراق به صورت صحیح انجام نشود، این صدا تولید می شود که اگر این مشکل رفع نشود باعث می شود پیستون و دیواره ی سیلندر صدمه ببیند.

سوخت با اکتان:

زمانی که شما از سوختی استفاده کنید که عدد اکتان آن از عدد اکتان مورد نیاز خودروی شما کمتر باشد می تواند باعث ایجاد صدای تق تق شود.که برای رفع آن بایستی از سوختی با اکتان بیشتر از چیزی که خودورساز اعلام نموه استفاده شود علاوه بر آن می توان از تقویت کننده ی اکتان سوخت نیز استفاده کنید.

رسوبات کربن که مانع احتراق می شود:

اساسا در سوخت وسایل نقلیه مواد تمیز کننده ی کربن هستند  اما احتمال دارد نتواند مانع تشکیل رسوبات کربن شود که اکثرا این رسوبات ممکن است در سوپاپ ها و شمع ها و دیگر قسمت های مرتبط با فرآیند احتراق باقی بمانند. این مقدار کربن باعث کاهش حجم سیلندر و افزایش فشرده سازى مى شود. در این وضعیت بهتر است از پاک کننده های انژکتور و دیگر افزودنی های طراحی شده برای تمیز کردن روبات کربن در قطعات موتور استفاده کرد.

و درپایان شمع های خراب:

به طور کلی چنانچه از شمعی غیر از شمع مورد قبول و پیشنهاد  شده ی کارخانه ی سازنده خودرو استفاده شود، می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود، شمع دارای طیف حرارتی ویژه ای می باشد که استفاده نا مناسب از آن می تواند باعث شود که احتراق به طور صحیح انجام نشود و همچنین عدم تنظیم درست شکاف شمع ها می تواند دلیلی برای ایجاد صدای تق تق در موتور شود. که  در اکثر موارد حل کردن این مشکل ها به سادگی انجام میشود و در صورتی که نتوانستید آن را به طور کامل برطرف کنید باید خودرویتان را به تعمیرگاه ببرید.