ایمنی در سفر قسمت اول

نکات ایمنی در سفر

نکات ایمنی در سفر

قسمت اول

سفر برای تمامی اعضای خانواده دل پذیر و همراه با خاطرات خوش است. برای این که سفری توام با ایمنی و آرامش خاطر داشته باشید، کمی وقت گذاشته و با بازدیدهای فنی ساده ای که از خودرو به عمل می آورید از آمادگی و ایمنی خودروی خود مطمئن شوید این دستورات مختص سفر نیست و در حقیقت هر راننده ای در هر زمان باید به آن ها توجه داشته باشد.

ابزارهای مورد نیاز در خودرو

برای اینکه در طول سفر بر اثر ایراد فنی دچار دردسر نشوید، علاوه بر ابزار و لوازم معمولی از قبیل انواع آچار، انبردست و پیچ گوشتی، اشیای زیر را همیشه همراه داشته باشید:
یک جفت کابل برای اتصال باتری به طور موازی با گیره های سوسماری یک ظرف پنج لیتری برای بنزین، یک ظرف پنج لیتری برای آب و ظرف یک لیتری برای روغن، انواع فیوز با آمپراژهای مختلف، کپسول آتشنشانی مخصوص خودرو، چاقوی جیبی،سوهان تخت دو یا سه لبه،تلمبه، چراغ قوه، فندک، مثلث خطر،ملزومات فنی مانند آچار اقداماتی که قبل از سفر باید انجام دهید
انجام یک بازدید کوتاه قبل از سفر به شما کمک می کند که سفر بی خطر و دل پذیری داشته باشید که لازمه آن فقط داشتن یک سری اطلاعات اساسی در مورد خودروتان و یک چشم دقیق برای بازرسی است.

قبل از روشن کردن موتور

لاستیک ها شامل زاپاس: فشار باد لاستیک ها را اندازه گرفته، آن ها را بازدید کنید که ترک، خرابی یا ساییدگی نداشته باشند.
نشت مایعات: نشت بنزین، روغن، آب و مایعات دیگر را به دقت بازدید کنید. آبی که از کولر بعد از استفاده نشت می کند طبیعی است.
چراغ ها: از کار کردن کلیه چراغ ها اطمینان حاصل کنید.
میزان بودن آب باتری، روغن ترمز، تسمه دینام و لوله های بنزین را از نظر شل بودن و نشت لوله ها بازدید کنید.

بعد از روشن کردن موتور

میزان روغن ترمز، روغن هیدرولیک فرمان، روغن موتور: هنگام رانندگی از علائم جلو داشبورد و از صحت کار سرعت سنج و سایر وسایل اندازه گیری اطمینان حاصل کنید. از ترمزها و از صحت کار آن ها در محلی ایمن مطمئن شوید. شل بودن و یا نشت قسمت های مختلف همچنین صداهای غیرعادی و اضافی را بازدید کنید. در صورتی که قسمت ها درست کار می کنند با آسودگی خیال از سفر لذت ببرید.

بازدیدهای ضروری

بازدید و سرویس های روزانه، هفتگی و ماهانه از خودرو، قبل از راه اندازی و یا پس از کارکرد ضروری است زیرا ضریب ایمنی، عمر متوسط خودرو، قطعات و بازدهی وسیله نقلیه را افزایش می دهد و از وارد شدن خسارت مالی و جانی احتمالی جلوگیری میکند. با این کار هزینه های خودرو نیز کاهش یافته و باعث صرفه جویی در مصرف بنزین و روغن موتور خواهد شد.