رمان دنباله دار خودروهای مونتاژ آمریکا

این روزها در حالی بحث بر سر عدم شماره گذاری خودروهای ساخت آمریکا داغ شده است که در حال حاضر نزدیک به ۲ هزار دستگاه از خودروهای مورد نظر در پارکینگ ها خاک می خورند و تکلیفشان مشخص نیست. این خودروها برند ایالت متحده نیستند اما از آنجا که در این کشور تولید می شوند، از شماره گذاری آن ها جلوگیری شده است.

اگرچه طبق طبق قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش و واردات خودروهای آمریکایی ممنوع  است، با این حال هنوز این وزارتخانه، قانونی مبنی بر عدم ممنوعیت خودروهای ساخت آمریکا وضع نکرده است. به عبارت بهتر از نظر مسئولان وزارت صنعت، خودروهایی که برند آمریکا به شمار می روند مثل جنرال موتورز و فورد طبق قانون مصوب شده، امکان ثبت سفارش و واردات ندارند و واردکنندگان نیز اعتراضی به آن نیز ندارند. این در حالی است که برخی خودروسازان غیر آمریکایی مانند تویوتا، هوندا و … مشغول تولید در خاک ایالت متحده آمریکا بوده و محصولاتشان تحت برند خود آن ها راهی بازار میشود. از قضا نزدیک به ۲ هزار دستگاه از این مدل خودروها طی سال گذشته وارد کشور شده و با وجود اینکه وارداتشان طبق قانون انجام گرفته، آن ها را شماره گذاری نمی کنند، به عبارت بهتر ، از نظر پلیس راهور، خودروهای ساخت آمریکا و خودروهای آمریکایی عملا فرقی با هم نداشته و هیچ یک اجازه شماره گذاری ندارند.

البته نا گفته نماند برخی از نهادهای مرتبط دیگر و فعالان این صنعت معتقدند نباید برای آمریکایی با خرید کالاهایشان اشتغال زایی کرد و برندهای غیر آمریکایی حاضر در خاک آن کشور هم از این حیث  تفاوتی با شرکت های داخلی آمریکا ندارند .

با این حال خبر ها حاکی از آن است که شماره گذاری خودروهای غیر آمریکایی ساخت این کشور توسط راهور آغاز شده است و خاک خوری حدود ۲ هزار خودروی وارد شده به کشور به اتمام خواهد رسید.