امن ترین جاده های جهان

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در هر ۳۰ ثانیه یک نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و ۲۰ نفر نیز مجروح می‌شوند. کشورهای فقیر و کمتر توسعه یافته به دلیل ضعف در زیرساخت و کیفیت تولید خودرو و جاده‌ها بیشتر از کشورهای توسعه یافته در معرض خطر سوانح جاده‌ای قرار دارند. روزانه حدود ۷۵۲ عابر پیاده و ۷۸۶ راننده و سرنشین خودرو در سراسر جهان بر اثر تصادفات رانندگی فوت می‌کنند. چندی پیش به بررسی مرگبارترین جاده های جهان پرداخته بودیم و اکنون امن ترین جاده‌ های جهان را بر اساس آمار و اطلاعات سازمان جهانی بهداشت معرفی خواهیم کرد.
۱- میکرونزی
میکرونزی یک ایالت فدرال در اقیانوس آرام است که نرخ مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای در آن تنها ۱٫۹ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر بوده و در سال ۲۰۱۵ نیز فقط ۲ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند. البته این کشور بسیار کوچک، جمعیت اندکی دارد و نسبت تعداد خودرو در آن نیز بسیار پایین است.
Dirt road leading to Liduduhniap Waterfalls, Nett, Pohnpei, Micronesia
۲- سوئد
سوئد نیز یکی از کشورهایی است که از جاده های ایمنی برخوردار بوده و در سال گذشته تنها ۲۷۲ نفر در جاده های این کشور کشته شدند. قوانین سخت‌گیرانه رانندگی در حالت مستی و استاندارد بالای ایمنی خودرو در سوئد موجب شده تا نرخ مرگ و میر در این کشور ۲٫۸ کشته در بین ۱۰۰ هزار نفر باشد.
1-2-1
۳-   بریتانیا/ کریباتی
رده‌ی سوم ایمن‌تر جاده‌های جهان به دو کشور می‌رسد. کشور قابل‌توجه‌تر انگلستان با نرخ مرگ ۲٫۹ به ازای ۱۰۰ هزار نفر است. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۸۲۷ فوتی در جاده‌های این کشور گزارش شده است؛ اما جزیره‌ی کریباتی نیز همان نرخ مرگ ۲٫۹ را داشته اما تنها ۳ نفر کشته در جاده‌های این کشور ثبت شده است.
1-3-1
۴- سن مارینو
سن مارینو یک ایالت کوچک در ایتالیا است که در سال گذشته تنها یک نفر در جاده های آن کشته شد. نرخ مرگ و میر در این کشور، ۳٫۲ کشته در بین ۱۰۰ هزار نفر است.
1-4-1
۵-   سوئیس
نرخ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر در سوئیس ۳٫۳ و تعداد کل کشته‌های جاده‌ای این کشور ۲۶۹ نفر بوده است.
1-5-1030x592
۶-   هلند
هلندی‌ها با آمار ۳٫۴ کشته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ششمین کشور دنیا از نظر جاده‌های ایمن است و در سال ۲۰۱۵ نیز ۵۷۴ نفر در سوانح رانندگی در این کشور کشته شدند.
1-6
۷-  مالدیو/ دانمارک
دو کشور مالدیو و دانمارک به طور مشترک در رتبه‌ی هفتم امن ترین جاده‌ های جهان جای گرفته‌اند. نرخ مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در این دو کشور به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳٫۵ کشته است. در سال ۲۰۱۵ در دانمارک، ۱۹۶ نفر در جاده‌ها جان خود را از دست دادند.
1-7-300x138
۸-   سنگاپور
نرخ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر در سنگاپور ۳٫۶ بوده است. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۹۷ نفر در جاده‌های این کشور جان باخته‌اند. WHO اظهار می دارد که قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی، سرعت و صندلی کودک کافی نیست.
1-8
۹-   اسپانیا
در اسپانیا از هر ۱۰۰ هزار نفر ۳٫۷ نفر بر اثر سوانح رانندگی کشته می‌شوند و در سال گذشته نیز یک هزار و ۷۳۰ نفر در جاده های این کشور جان خود را از دست دادند. یکی از عوامل سوانح رانندگی در اسپانیا، عدم وجود قوانین کافی در خصوص رانندگی در حالت مستی عنوان شده است.
LA OPERACIÓN SALIDA DE SEMANA SANTA COMIENZA CON DOS RETENCIONES EN VALENCIA
۱۰-    نروژ
نروژ با نرخ ۳٫۸ مرگ به ازای ۱۰۰ هزار نفر در رتبه‌ی دهم این لیست قرار دارد. مطابق تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ در کل ۱۹۲ نفر در راه‌های نروژ فوت کرده‌اند. WHO به قوانین ناکافی درباره‌ی کلاه ایمنی نیز اشاره کرده است.
1-10-300x169