بررسی و مقایسه دو خودروی هیوندای سانتافه و توسان ۲۰۱۶

هیوندای توسان ۲۰۱۶ و هیوندای سانتافه۲۰۱۶ ، که دارای نرخ مصرف سوخت,سایز,ظاهر و وسایل و آپشن های مشابهی می باشند.پس تفاوت این دو خودرو در چیست؟و بهتر است کدام را بخرید؟ما مقایسه ی دقیقی از ایندو مدل به عمل آورده ایم که کمک می کند دقیقا بتوانید این دو مدل را از هم مجزاکرده و تشخیص دهید.
طراحی ظاهری
با اینکه توسان و سانتافه تشابه زیادی از نظر ظاهری دارند,با این حال این دو مدل چند تفاوت کلیدی با هم دارند. به طور دقیق تر,سانتافه مدل کشیده شده ی توسان با سایز بزرگتر و فاصله ی بین دو محور بیشتر می باشد.همچنین تفاوت هایی نیز در عقب دیده می شوند,به این صورت که طراحی چراغ عقب و طراحی چراغ درب عقب دو خودرو متفاوت می باشند. در جلوی ماشین نیز جلو پنجره تقریبا مشابهی هست، اما چراغ های توسان کمی باریکتر از سانتافه است. با این حال,به خاطر وجود تفاوت های ظاهری زیاد توسان و سانتافه تشخیص این دو از هم در نگاه اول ممکن است برای برخی از خریداران مشکل باشد.
طراحی داخلی
سانتافه و توسان همچنین دارای تفاوت های بزرگی در طراحی داخلی می باشند.واضح ترین تفاوت فضای داخل می باشد : سانتافه فضای بیشتری دارد,مخصوصا در عقب و در قسمت بار. هر دو کراس اوور دارای طراحی های داشبورد متفاوت,طراحی قسمت مرکز کنترل متفاوت,مجموعه عقربه های متفاوت و تفاوت کمی در جنس به کار رفته در داخل خودرو می باشند. سانتافه از نظر طراحی داخلی،زیبایی و ظرافت بیشتری نسبت به توسان دارد،اما توسان با وجود طراحی ساده تر و فضای کوچکتر، مواد به کار رفته بهتر و با کیفیت تر، و نیز نرمی و راحتی بیشتری نسبت به سانتافه دارد.
 
مشخصات فنی
توسان دارای دو موتور مختلف برای انتخاب است. مدل های ساده GDI از یک موتور ۴ سیلندر ۲ لیتری با ۱۶۴ اسب بخار نیرو استفاده می کنند که دارای مصرف سوخت ۱۰.۳ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۶٫۴ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه می باشد.رانندگانی که قدرت بیشتر(و مصرف سوخت بهتر)می خواهند میتوانند موتور ۴ سیلندر توربوشارژ ۱.۶ لیتری با ۱۷۵ اسب بخار نیرو را انتخاب کنند که نرخ های مصرف سوخت را به ۹.۰۹ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۷.۱۶۶ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه در مدل Eco guise , یا ۹.۴۶ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۷.۸۸ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه برای مدل های محدود و اسپورت بهبود می بخشد.
سانتافه اسپرت نیز دو موتور ۴ سیلندر ارائه می کند,اما این موتور ها بزرگتر از موتورهای توسان می باشند که این به خاطر سایز بزرگتر مدل می باشد.مدل های سانتافه ساده از موتور ۴ سیلندر ۲.۴ لیتری استفاده می کنند که ۱۹۰ اسب بخار نیرو تولید می کند و دارای مصرف سوخت ۱۱.۸۲ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۸.۷۶ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه می باشد,در عین حال رانندگانی که نیروی بیشتری می خواهند می توانند موتور ۴ سیلندر توربوشارژ ۲ لیتری با ۲۶۴ اسب بخار نیرو را انتخاب کنند که دارای مصرف سوخت بالای ۱۲.۴۵ لیتر در صد کیلومتر در شهر و ۸.۷۶ لیتر در صد کیلومتر در بزرگراه می باشد.
آپشن ها و تکنولوژی
 هر دو خودرو در مدل ۲۰۱۶ خود،دارای به روزترین آپشن ها و امکانات مانند : سیستم هشدار خروج از لاین ,هشدار برخورد از جلو,ترمز خودکار,چراغ های جلوی زنون هوشمند ،صندلی های دارای تهویه,درب صندوق عقب برقی,چراغ های روز (دی لایت),سیستم صوتی حرفه ای,هشدار برخورد از عقب، سیستم دید نقاط کور (دید ۳۶۰ درجه) و اتو پارک می باشند.
تجربه رانندگی
در جاده,سانتافه جا دارتر و بزرگتر از توسان است. راننده و سرنشینان سانتافه از فضای داخل کابین و قسمت بار بیشتری نسبت به آنهایی که توسان را انتخاب کرده اند برخوردارند و لذت می برند.
با وجود تجربه ی سواری بسیار مشابه این شاسی بلند ها,باید گفت توسان در جاده های شهری راحت تر و بهتر از سانتافه است.اما رانندگانی که می خواهند بیشترین لذت را از رانندگی ببرند بهتر است سانتافه اسپرت ۲Tرا انتخاب کنند که دارای موتور ۴ سیلندر توربوشارژ پر قدرت و ویژگی های دینامیک بیشتری نسبت به بقیه ی مدل های سانتافه می باشد.با تمام این وصف ها هنوز هم یک خودروی اسپرت محسوب نمی شود,اما اسپرت ترین شاسی بلند سایز متوسط در بازار به حساب می آید.استثانای اصلی سانتافه اسپرت ۲T می باشد که سریع تر است.این با عق جور در می آید,چون دارای موتور دارای نیروی ۲۶۴۴ اسب بخار می باشد – که این نیرو بسیار بیشتر از آنچه در همه ی مدل های توسان وجود دارد می  باشد.سانتافه همچنین دارای چرخ های بزرگتری است که به نظر می آید کنترل خودرو را آسانتر می کنند.
امنیت
هر دو خودرو نمره ی کامل ۵ ستاره را از مدیریت امنیت ترافیک بزرگراه های ملی دولت فدرال کسب کرده اند.در عین حال,توسان نمره ی عالی امنیت بالای را از موسسات بیمه ی غیر انتفاعی برای امنیت بزرگراه ها کسب کرده است .
نتیجه گیری کلی
در مجموع هر دو خودرو دارای شباهت ها و تفاوت های زیادی هستند اما توسان ۲۰۱۶ با توجه به قیمت کمتر، بدنه کوچکتر، حجم موتور و مصرف سوخت کمتر ، گزینه مناسب و اقتصادی تری نسبت به سانتافه می باشد.
اما اگر به دنبال خودرویی با فضای بیشتر، موتوری قوی تر و ظاهری اسپرت می گردید، سانتافه ۲۰۱۶ یکی از  پرفروش ترین و مناسب ترین گزینه های موجود در بازار ایران است.